Bu Yöntemle Döküm Tencereye İhtiyaç Kalmıyor! Etin Lokum Gibi Pişmesini Sağlıyor… Ağızda Dağılıyor Lezzeti İki Katına Çıkıyor

Lezzetli yemeklerin vazgeçilmez malzemesi et, hiç şüphesiz çok sık yapılmasına rağmen uzmanlık isteyen bir gıda.

İyi bir et pişirmek için, alınan etin kalitesi kadar doğru pişirme tekniği de önem teşkil ediyor. Uzman aşçılar, özellikle etin lokum gibi yumuşak ve içinin sulu halde kalması için önemli tavsiyelerde bulunurken, az kişinin bildiği bir yöntem ile etleri, tencere fark etmeksizin yumuşacık halde pişirmek mümkün.

BU TEKNİK ETİ LOKUM GİBİ YUMUŞAK YAPIYOR

Şaşırtıcı görünse de et pişirilirken maden suyu kullanmak, benzersiz sonuçlara neden oluyor. Özellikle et kavurma yaparken kullanılan maden suyu, etin tek ağızda hemen dağılmasının önünü açıyor.

Bu yöntem için öncelikle et tencereye eklendikten sonra biraz zeytinyağı biraz da tereyağı eklemek gerekiyor. Et iyice suyunu salmaya başlayınca 1 şişe maden suyu ilave edilmeli. Tencereye eklenen maden suyu etin yumuşacık olmasını ve çok daha iyi pişmesini sağlıyor.

Ayrıca etinizin pişmesine yakın 1 dilim limonun suyunu da etin üzerinde gezdirirseniz etinizin lezzeti 2 katına çıkıyor.

Çok sayıda aşçı lokum gibi et kavurması yapmak için bu püf noktaları uyguluyorlar.

KLASİK ET KAVURMA TARİFİ İSE AŞAĞIDAKİ GİBİDİR

Kavurma için 2 kg kuşbaşı et

* 250 gram iç yağ

* Tuz

KAVURMA YAPILIŞI

– Kavurma yapmak için ilk olarak tencere hazırlanır ve ocağa koyulur. Tencere ısıtıldıktan sonra iç yağ koyulur ve iyice erimesi beklenir. İç yağ yoksa zeytinyağı veya tereyağı kullanabilirsiniz.

– Tenceredeki yağ eridikten sonra dibine çöken et parçaları bir süzgeç ile süzülür veya bir kaşık yardımıyla alınır.

– Ardından sıcak iç yağına küçük küçük doğranan etler eklenir ve karıştırılır.

– Karıştırma işleminden sonra tencerenin kapağı kapatılarak kısık ateşte et iyice pişirmeye bırakılır.

– Tencerede pişen etler arada karıştırılır ve ara ara da kontrol edilir. Bu aşamada dilerseniz 1 çay bardağı kadar sıcak su ekleyebilirsiniz. Etinizin kuru olmasını önlemiş olursunuz.

– Et tamamen pişince tuz ve isteğe göre baharatlar ilave edilir. Etiniz artık servise hazırdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir