DEM Parti, CHP’yi ziyaret edecek; gündemde yerel seçim var: Üç başkana kapı kapatıldı

DEM Parti’de, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere yönelik çalışmalar sürüyor. Bu çerçevede parti, özellikle güçlü olduğu illerde önseçim yapacak.

13-14 Ocak’ta arasında Diyarbakır, Mardin ve Van gibi büyükşehirlerin de olduğu 90 seçim bölgesinde, başkan adayları sandıkla belirlenecek. Bu bölgelerde, Mardin’de önseçime girecek Ahmet Türk gibi kamuoyunca tanınan isimler de başkanlık için yarışacak. Diğer illerde ise önseçim yapılmayacak. Teamül yoklaması ve yerelde işbirliği gibi seçenekler, partinin gündeminde bulunuyor. CHP ile görüşmeler de önemli bir yer tutuyor.

‘DESTEK VERMEYECEĞİZ’

Diğer yandan, Özel ziyaretinin ardından işbirliği görüşmelerinin yapılmayacağı belirtilen seçim bölgelerine ilişkin aday açıklama süreci başlayacak. Bu kentlere Ankara, Antalya ve Bolu örnek gösteriliyor. Ankara’da Mansur Yavaş, Antalya’da Muhittin Böcek ve Bolu’da Tanju Özcan’a işaret eden parti kaynakları, “Her koşulda destek verilmeyecek adaylar var. İlçelerde uzlaşma olsa bile büyükşehirde destek verilmeyecek yerler bulunuyor. Ankara, Antalya, Bolu bu bölgelerden. Aday profilimize uymuyorsa çağrı yapmamız mümkün değil” değerlendirmesi yapıyor. CHP’nin Antalya adayı henüz resmi olarak açıklanmasa da “Antalya’da tutumun nedeni aday” olarak gösteriliyor. Bursa ve Adana gibi illerin de değerlendirme sürecinin devam ettiği öğrenilirken, illere yönelik aday havuzuna işaret ediliyor. Aday havuzunda Sırrı Sakık, Meral Danış Beştaş, Hakkı Saruhan Oluç, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan, Ebru Günay, Ali Kenanoğlu ve Öztürk Türkdoğan gibi isimlerin de bulunduğu belirtiliyor. 

CHP dışında TİP, EMEP ve SMF gibi sol ve sosyalist partiler ile kent uzlaşısı zemini de olduğu, özellikle 5-6 ilçenin bu statüde bulunduğu, “CHP ile görüşmelerin sonucuna bakılmaksınız, bazı yerlerde kent uzlaşısı ittifakıyla seçime gidileceğine” işaret ediliyor.  ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir