İçişleri Bakanı Soylu: Her bir Roman kardeşimiz benden daha fazla bu ülkenin evladıdır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hiçbir Roman kardeşimizin bu ülkenin hiçbir parçasında bir an için bile olsun kendisini yabancı veya oraya ait değilmiş gibi işletmesine izin vermeyeceğiz. Ben ne kadar bu ülkenin evladıysam, her bir Roman kardeşimiz benden daha fazla bu ülkenin evladıdır” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlık koordinasyonunda gerçekleştirilen ‘Roman Vatandaşlarla İftar Buluşması’ etkinliğine katıldı.

Şişli’deki bir otelde gerçekleşen programda konuşan Soylu, Roman vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmek için geçmiş yıllarda bir araya geldiklerini hatırlattı.

İçişleri Bakanı Soylu “Roman vatandaşlarımızın yaşam koşullarının iyileştirmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı, Bakan Yardımcısı başkanlığında, milletvekillerimizin, ilgili valiler, İller İdaresi Genel Müdürü ve yardımcısı, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderlerinin katılımıyla, 2021 ve 2022 yıllarında Roman vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı İzmir, Bursa, Tekirdağ ve çevresini kapsayan Düzce ve çevresini kapsayan ve nihayetinde İstanbul illerinde Roman Sivil Toplum Kurulu buluşmaları gerçekleştirdik. Buralarda Roman vatandaşlarımızın taleplerini aldık, çözümler ürettik. Bu buluşmalarda bizden en çok istenen valiliklerde bir muhatap bulabilmekti. Bunun için Adana, Bolu, Çanakkale, Düzce, Edirne, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ illerinde İçişleri Bakanlığı 2 tane Roman koordinatörü ile 13 valilik Roman saha koordinatörü olmak üzere toplamda ilk etapta 15 koordinatör görevlendirdik. Diğer illerimizde de atama yaparak bu sayıyı şimdi 25’e çıkardık. Bu arkadaşlarımız sizlerin emrindedir, bizler sizlerin emrinizdeyiz. Aynı zamanda İstanbul’umuzda, ilçelerimizde, kaymakamlarımızın yanında 28 ilçe koordinatörü var. Onların da birtakım eksikleri vardı, şimdi talimat verdim eksikleri gideriyoruz” dedi.

“Roman koordinasyon merkezi kurduk”

“Her bir Roman kardeşimiz benden daha fazla bu ülkenin evladıdır”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün kurumlarımız, evinden, sağlığına, Çevre Şehircilik Bakanlığımız çalışmalarına başladı. Bakın göreceksiniz. Neler olacak? Ve bu konuda neler yapacağız? Sağlığından eğitimine kadar her türlü meselede yanınızda olacağız. Ayrıca bir de Roman Koordinasyon Merkezi işlemlerini takip etmek üzere İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüklerinde yeni Roman Masası oluşturuyoruz. Peki, bu koordinasyon kurulu, bu istişare kurulu ve komisyon nelerle ilgilenecek? Bir kere her türlü ayrımcılığa karşı, her türlü yanlış algıya karşı bu arkadaşlarımız Romanların yanında olacak. Hiçbir Roman kardeşimizin bu ülkenin hiçbir parçasında bir an için bile olsun kendisini yabancı veya oraya ait değilmiş gibi hissetmesine izin vermeyeceğiz. Ben ne kadar bu ülkenin evladıysam, her bir Roman kardeşimiz benden daha fazla bu ülkenin evladıdır, evladıdır, evladıdır” (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir