Maaş zammı için 4 aylık enflasyon farkı belli oldu: Son yüksek maaş zammı olacak

Enflasyon rakamlarını değerlendiren Ekonomist Muhammed Bayram “Enflasyon rakamları beklentinin altında gerçekleşti. Hem AA hem de Bloomberg’in anketinin altında geldi.” dedi.

YÜZDE 29,40 ENFLASYON FARKI OLUŞTU

Maaş zamları nasıl olacak sorusuna cevap veren Bayram “Enflasyon yükünün sermaye mi vatandaşı m yıkılacak olması önemli. Bunun paylaşılması gerekiyor. Enflasyon yükün en çok hisseden vatandaş oluyor. Cumhurbaşkanı enflasyona ezdirmeyeceğiz masajını verdi. Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayları ile beraber enflasyon farkı yüzde 29,40’lık bir fark oluştu.


YÜZDE 9 DAHA FAZLA ALACAKLAR

Son iki aylık enflasyon verisinin eklenmesi ile beraber bu rakamın yüzde 35’e çıkması bekleniyor. Doğal gaz ve enerjideki artışlarla beraber Kasım ve Aralık aylarında enflasyonda artış olabilir ve bununla beraber daha da yukarı çıkabilir. Ancak memur ve memur emekliler daha fazla alacaklar. Toplu sözleşme farkı ve refah yapı var. Yüzde 9’luk bir fark bu.

“SON YÜKSEK MAAŞ ZAMLARI OLACAK”

Öncedeki dönemde emeklilere yapılmayan artışın yapılacağını düşünüyorum. Asgari ücrete en az yüzde 40 oranında zam bekliyoruz. Ocak 2024’te son yüksek maaş zamlarının yapılacağını düşünüyorum. Daha sonra dezenflasyon süreci başlayacak.” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir