Son dakika… Erdoğan’dan ‘belediye başkan adayları’ açıklaması: İlk kez tarih verdi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Cezayir’deki temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Erdoğan, dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ziyarete ilişkin değerlendirmede bulunan Erdoğan “Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyimizin ikinci toplantısı vesilesiyle gerçekleştirdiğimiz Cezayir ziyaretimizi hamdolsun başarıyla tamamladık. Bugünkü görüşmelerimizde Cezayir Cumhurbaşkanı değerli kardeşim Abdülmecid Tebbun’la iş birliğimizin geliştirilmesi noktasında karşılıklı iradeye sahip olduğumuzu gördük. Kendisiyle 2022 yılında Ankara’da düzenlediğimiz konseyimizin ilk toplantısında bu ortak anlayışı yansıtan kararlara imza atmıştık. Daha sonra Sayın Tebbun’u geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye’de bir kez daha misafir ettik. Bugünkü toplantımızda ikili ilişkilerimizin mevcut durumunu ve önümüzdeki dönemde birlikte atacağımız adımları etraflıca ele aldık” dedi.

ADAYLAR İÇİN TARİH VERDİ

Gazze’deki gelişmelere değinen Erdoğan, İsrail Başbakanı Netanyahu için “İnşallah pılını pırtısını toparlayıp çekilecek” dedi. “Yeni bir adım” olarak nitelendirdiği rehine takasının da kısa bir süre içerisinde olacağını belirten Erdoğan, Gazze’den hasta ve yaralı naklini görüşmek için Mısır’a gidebileceğini açıkladı. 

Erdoğan, yerel seçim adaylarının aralık ayı ortalarına doğru belli olacağını kaydetti. Enflasyonla mücadeleye yönelik değerlendirme de yapan Erdoğan, “Türk Lirası’nın değer kaybettiği süreç sona gelmiştir” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI NE ZAMAN DUYURULACAK?

Erdoğan bir gazetecinin seçimlere ilişkin sorduğu soruya şu yanıtı verdi:

“Cumhur İttifakı olarak tüm seçimlerde olduğu gibi yaklaşan yerel seçimde de iddialıyız. Çalışmalarımızı bu iddiamız nispetinde çok titiz bir biçimde yapıyor, adaylarla ilgili süreçte her konuyu ince eliyor sık dokuyoruz. Partimiz gerekli hazırlıkları ve analizleri yaptı. Zaten bildiğiniz gibi AK Parti olarak bizim seçim hazırlıklarımız bir önceki seçimin tamamlanmasıyla birlikte başlar. 

Özellikle büyükşehirler başta olmak üzere her ilde kamuoyu yoklamaları yaptık, yapıyoruz. Sonuçları analiz edip milletimizin gönlündekini anlamaya, şehirlerimize en faydalı olacak adayları belirlemeye gayret gösteriyoruz. Bir defa 1 Aralık belediye başkan adayı olmak isteyen ve görevden bu nedenle ayrılması gereken memurların istifaları için son tarih. Memurların durumunu da görelim. Onların durumu da netleştikten sonra Aralık ayının ortalarına doğru artık adaylarımızı peyderpey açıklamaya inşallah başlarız.”

‘REHİNE TAKASI’ AÇIKLAMASI: ‘BUGÜN YARIN GEÇECEKLER’

Erdoğan, “Her şeyden önce herkes bir defa şunu bilmeli, Gazze bir Filistin toprağıdır. Her ne kadar Filistinlilerin kadim yurtları kademe kademe İsrail tarafından 1947’den itibaren işgal edilmişse de Gazze, Filistin toprağı olarak inşallah kalacaktır” dedi.

Rehine takası konusunda değinen Erdoğan, “Ben Hamas’ın elinde bulunan sivillere yönelik herhangi bir olumsuz davranışının olduğuna veya olacağına inanmıyorum. İsrail’in elinde ciddi sayıda Filistinli var. Hamas şu anda onları kurtarmanın gayreti içerisinde. Biliyorsunuz şu an itibariyle Katar’ın devreye girmesiyle süreçte yeni bir adım atılıyor. Öyle zannediyorum ki rehinelerin takasına bugün yarın geçecekler” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir