Türkiye’den ABD’ye net cevap: Tamamen mantıksız, kabul edilemez ve verimsiz!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye ile ABD ilişkileri konusunda “Türkiye, maalesef birkaç yıldır müttefikliğimizin anlamı ve gücü söz konusu olduğunda, bir şekilde biraz haksız, çeşitli türden önyargılı okumalara maruz kaldı.” diyerek “Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Kalın, ABD Ticaret Odası’nda düzenlenen ABD-Türkiye İş Forumu’na katıldı.

“ABD DEPREMDE YANIT VEREN İLK ÜLKELERDEN OLDU”

Konuşmasının başında Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerle ilgili bilgi veren Kalın, söz konusu depremlerin Türkiye tarihinin en kötü, modern tarihin de kaydedilmiş en kötü depremlerinden olduğuna vurgu yaptı.

Kalın, “Şimdi yeniden inşa etme, normalleşme ve iyileşme sürecindeyiz. Uluslararası toplum çok hızlı, çok güçlü bir şekilde yanıt verdi. ABD yanıt veren ilk ülkelerden biri oldu. Hemen arama kurtarma ekipleri geldi. İlk olarak Amerikan halkı, tabii ki ardından ABD hükümeti, iş dünyası, STK’lar, itfaiyeciler ve diğerleri imdadımıza yetişti. Ve bunun için gerçekten minnettarız.” dedi.

ABD sağlık personelinden hala sahada çalışanların olduğunu belirten Kalın, bunların depremzedelere yönelik sağlık hizmetlerine devam ettiğini kaydetti.

“BAŞKA HİÇBİR ÜLKENİN SEÇİM YAPMAYA CESARET EDECEĞİNİ SANMIYORUM”

Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremzedeler için bir yıl içinde 200 bin konut yapımı vaadinde bulunduğunu da hatırlatarak, “İnsanların bu noktada her şeyden çok ihtiyaç duyduğu şey bu.” diye konuştu.

Öte yandan, yakın tarihin en kötü doğal afetinden sadece üç ay sonra genel seçimlerin gecikmeden zamanında yapılabilecek olmasının da harika bir şey olduğunu belirten Kalın, “Bence bu bizim demokrasimize ve kurumlarımıza duyduğumuz güveni, halkımıza olan inancımızı gösteriyor. Bu kadar büyük bir felakete bu kadar yakın başka hiçbir ülkenin seçim yapmaya cesaret edeceğini sanmıyorum.” dedi.

“KARTOPU ETKİSİNDEN KELEBEK ETKİSİNE DÖNÜŞTÜ”

Kalın, Türkiye – ABD ilişkileri üzerine de değerlendirmelerde bulundu. İki ülke arasında sadece taktiksel değil stratejik bir diyalog olması gerektiğini belirten Kalın, “Sadece Ukrayna savaşı, enerji, Afganistan’daki, Libya’daki veya Akdeniz’deki durumlar için değil, her şeyi bir perspektife oturtacak, sadece kendi ülkelerimiz için değil, gezegenin geleceği konusunda bir aciliyet duygusu ile daha geniş bir jeopolitik stratejik diyaloğa ihtiyacımız var.” ifadelerine yer verdi.

Kalın, bu zamanda artık olayların hesaplanabilir “kartopu” etkisinden tahmin ve kontrol etmesi zor “kelebek” etkisine dönüştüğünü kaydederek, “Çünkü, enerjiden göçe, terörizm ile mücadeleden Ukrayna’daki savaşa kadar dünyada bugün karşı karşıya kalınan zorluklar artık iç içe geçmiş şekilde her şeyi etkiliyor, bir olay dünyanın başka yerinde büyük bir etkiye neden olabiliyor.” dedi.

Olayların kelebek etkisinin tüm alanlarda bütün dünyada kendisini hissettirdiğine işaret eden Kalın, siyasetten iş dünyasına, enerjiden siber sektöre kadar, sadece kısa vadeli ilgi alanlarını değil, içinde faaliyet gösterilen tüm bağlamı değiştirdiğini kaydetti.

SULLIVAN’LA GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD’de iki önemli görüşme yapacak.

Bunlardan biri Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan diğeri de Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’la olacak.

Bugün gerçekleşecek Kalın-Sullivan görüşmesinde, Türkiye’ye F-16 satışı, ABD-YPG/PKK ilişkisi ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusunun ele alınması bekleniyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir