Netanyahu Hamas’ın şartlarını kabul etmedi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kudüs’te açıklama yaptı. Netanyahu, “Ateşkes olacak mı, Hamas’la yeni bir esir takası yapılacak mı?” sorularına cevap verdi. Netanyahu, “Hamas’ın şartlarına teslim olmak İsrail’e felaket getirir” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu açıklama yaptı. Netanyahu, ilk kez başkent Tel Aviv yerine Kudüs’te basın toplantısı gerçekleştirdi.

Netanyahu’nun açıklamalarından önemli satır başları şu şekilde:

-Kesin bir zaferden ve Hamas’ın bir daha Gazze’de kalmamasından başka çözüm yok. Blinken’e zafere yakın olduğumuzu, bu zaferin herkes için olduğunu ve Orta Doğu’da yansımaları olacağını söyledim. Hamas’ın taleplerine teslim olmak, kaçırılan kişilerin serbest bırakılmasını sağlamayacaktır ve bunun sağlanması için askeri baskı şarttır.

-Hamas’ın şartlarına teslim olmak İsrail’e felaket getirir. UNRWA’nın Gazze’deki çalışmalarına alternatifler bulmaya çalışıyoruz. Hamas’ın “delice” taleplerinden hiçbirini kabul etmiyoruz.

-Aracılar yoluyla müzakereler olmalı ama Hamas’ın tepkisine bakınca henüz o noktada değiller. Teklif edilen anlaşmada herhangi bir söz vermedik, müzakereler devam ediyor. Orduya Refah’ta eyleme hazırlanması talimatını verdik.

-Gazze Şeridi’nin hiç bir noktası dokunulmaz olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir